هنگامی که مقدار ملاحظه ای از بخارات قابل اشتعال و هوا در مخزن موجود است، وجود هر منبعی که بتواند جرقه نماید، منجر به بروز آتش سوزی خواهد گردید. هنگامی که آتش سوزی در مخزن صورت می گیرد ممکن است فشار درون مخزن به شدت افزایش یافته و در پی آن انفجار نیز بوجود آید. از این رو راه جلوگیری از آتش سوزی در مخازن این است که از بوجود آمدن همزمان سه شرط اصلی ایجاد آتش جلوگیری نماییم. این اصل به ظاهر ساده، از اهمیت بسیار بالایی در مبحث جلوگیری از آتش سوزی و انفجار برخوردار می باشد در مواردی که سوخت های نفتی و یا مواد قابل احتراق در مخازن ذخیره می گردند، بخار تولید شده بر بالای سطح مایع را از مخزن حذف می نمایند. این روش یکی از راه های ایجاد ایمنی در مخازن می باشد. از مهمترین راه های افزایش ایمنی این است که منابع تولید جرقه را تا جایی که امکان دارد محدود نماییم چرا که عملا حذف این منبع کاری بسیار دشوار می باشد.

از نقطه نظر ایمنی و پیشگیری از خطرات آتش سوزی، مخازن سطح شناور بر مخزن های سقف ثابت برتری دارند. زیرا احتمال روی دادن آتش سوزی در این مخازن کمتر بوده و در صورت پیش آمدن این خطر، مهار کردن و مبازره با آن در این نوع مخازن به مراتب آسان تر است.

از این جایی که سرعت کار در مبازره با آتش سوزی یک مخزن بزرگ نفتی اهمیت بسیار دارد و اگر در دقایق نخست آتش سوزی مهار نشود بیم آتش گرفتن تمامی مخزن خواهد بود. لذا این مخازن به تجهیزات مختلفی برای مبازره با آتش سوزی مجهز می گردد.

 کف ضد حریق

  • تزریق از بالای مخزن: کف ضد حریق یا فوم ها در بخشی به نام package fume و در بیرون مخزن آماده شده و به وسیله لوله به مخزن منتقل می گردد. این لوله ها از چند بخش جدا و محل هایی دور تا دور محیط بالای دیواره مخازن وارد می گردند. در قسمت داخلی یک جعبه کوچک پلاستیکی قرار دارد که در مقابل فشار فوم، مقاومت چندانی ندارد و صرفا به جهت جلوگیری از ورود بخارات قرار داده شده به محض ورود آتش سوزی و نیاز به تزریق فوم به داخل مخزن فوم ها در پکیچ فوم با آب مخلوط شده و با فشار و از طریق این لوله ها وارد جعبه پلاستیکی می گردند.
  • تزریق از کف مخزن : در این روش، فوم از قسمت های پایین مخزن به آن وارد می گردد، از آنجا که وزن مخصوص فوم از مواد نفتی کمتر است، فوم به سمت سطح مایع بالا رفته و آن را می پوشاند و در ضمن با ایجاد تلاطم در سطح نفت سبب سرد شدن مایع نفتی که مستقیماً در تماس با آتش بوده گردیده و سبب کند تر شدن تبخیر مواد نفتی شده و از این راه به فرو نشاندن آتش کمک می کند.
  • پودر خشک
  • رینگ های آتش نشانی
  • مانتیورهای آتش نشانی

 

منبع :

اصول ایمنی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی محمد رضا عادل زاده- انتشارات راه نوین -۱۳۸۷

نحوه استفاده از مخازن ذخیره هوای فشرده، توزیع و استفاده از هوای فشرده

اطلاعات کلی در مورد گازهای تحت فشار، تجهیزات مورد نیاز برای سیلندرهای گاز، رگولاتور و نکات عمومی در استفاده از سیلندرها

ساخت و نحوه استفاده از کمپرسورهای مولد هوای فشرده، تجهیزات کمپرسورها و پلاک دایمی مشخصات کمپرسورها

کاربردها و ویژگی های سینی ها،تجهیزات جدا سازی، همزن ها، لوازم جانبی و تجهیزات اندازه گیری در مخازن

جلوگیری از تمرکز بار بوسیله تکیه گاه مخازن و گرم و سرد کردن محتویات مخزن توسط ژاکت و کویل

اساس دسته بندی مخازن تحت فشار و مهمترین پارامتر ها در انتخاب نوع مخزن

اطلاعات کلی مربوط به شرایط عملیاتی مخازن تحت فشار و فشارهای مطلق، نسبی، طراحی و فشار کاری

روش های انبارداری و نگهداری از سیلندرهای تحت فشار و چگونگی جا به جایی سیلندرها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran