یک مکان کاری خوب و کارآمد، کاری است که علی رغم ماهیت خطراتی که در معرض آن قرار دارد، کارمندان در آن بی خطر هستند. ایمنی محیط کار طیف گسترده ای از جنبه های مختلف از جمله شناسایی همه خطرات احتمالی و آموزش همه کارمندان برای تهیه، دستیابی و استفاده از تجهیزات محافظ شخصی لازم را شامل می شود.

لباس کار محافظتی نقش مهمی در تضمین امنیت کارمندان دارد. در اینجا چند دلیل ضرورت وجود لباس پوششی در هر محیط کار ذکر می گردد:

  1. ۱. برای محافظت از سر در برابر صدمات

آسیب دیدگی سر در هر مکانی که شامل استفاده از تجهیزات سنگین است، شایع است. به عنوان مثال، کارگران معادن یا کارگران سایتهای ساختمانی غالباً با ضربات تصادفی یا ضربه زدن به اشیاء سنگین، سر خود را مجروح می کنند. آسیب دیدگی سر اغلب می تواند صدمات جبران ناپذیری به مغز وارد کند و منجر به تلفات شود. استفاده از کلاه ایمنی می تواند موجب محافظت صحیح از سر باشد و تا حد زیادی به کاهش ضربه کمک می کند.

 

  1. برای محافظت در برابر صدمات پا و ساق پا

اشیاء سنگین که باعث وارد شدن صدمات به سر می شوند می توانند به پا و ساق پا نیز صدمه وارد کنند. استفاده از کفش ایمنی نیز برای این کار ضروری است. کفش های ایمنی و چکمه های ایمنی می توانند از پا و پاهای کارگران در برابر صدمات ناشی از سوراخ شدن محافظت کنند. سوراخ ها غالباً در اثر اشیاء تیز و برآمدگی هایی ایجاد می شود که در کف کفش ها فرو می روند و پوست پاها را پاره می کنند. علاوه بر این، بسیاری از چکمه های ایمنی از بالای قوزک پا بلند شده و تا کشاله پا امتداد دارند، و بخش عمده ای از پاها را محافظت می کنند.

  1. برای محافظت در برابر صدمات چشم

فعالیت هایی از قبیل جوشکاری اغلب کارگران را در معرض جرقه ها و پراکندگی هایی قرار می دهد که می توانند صدمات سنگینی به بینایی فرد وارد کنند. همچنین بسیاری از فعالیتهای چوب کاری و فلزکاری کارگران را در معرض خطر صدمات ناشی از پرتابه قرار می دهد. از عینک های ایمنی، ماسک های صورت و محافظ می توان برای ایمنی چشم ها، هنگام انجام چنین کارهایی که احتمال وارد کردن خطر همچین آسیب هایی به چشم ها را دارند، استفاده کرد.

  1. برای محافظت در برابر بیماریهای تنفسی

در بسیاری از اماکن کاری، کارگران را در معرض دود و گازهای سمی قرار می گیرند. ماسک های تنفسی می توانند برای نجات کارگرانی که در چنین محیط هایی کار می کنند، مورد استفاده قرار گیرند. در حقیقت، فقط حضور گازهای سمی نیست که پوشیدن حفاظت تنفسی توسط کارگران را الزامی می کند، بلکه وجود ذرات گرد و غبار که در هوا معلق مانده و وارد مجاری تنفسی کارگران می شوند است که استفاده از تجهیزات تنفسی را ضروری می سازد.

  1. برای محافظت در برابر صدمات دست

برای محافظت از دست در برابر لکه های شیمیایی، بریدگی ها و جرقه های ناشی از جوشکاری و فعالیت های مشابه، می توان از دستکش ایمنی استفاده کرد. دستکش های ایمنی از مواد مختلفی تولید می گردند و مطابق با وظیفه ای که این دستکش ها برای آنها استفاده می شوند مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، مهم است که اقدامات ایمنی کافی اعمال شود و کلیه کارگران از وسایل محافظ شخصی مناسبی برخوردار باشند زیرا انجام این کار بسیار اخلاقی است. و همه صاحبان مشاغل باید، در شیوه های عملیاتی و اجرایی خود به اصول اخلاقی احترام بگذارند.

 

منبع

https://www.industrybuying.com/articles/workplace-safety-importance-of-protective-work-wear/

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!